Demişler ki; Cevherin Kadrini Cevher-i Füruşan Bilir.

Vaktiyle bir bilge, öğrencisine çok parlak ve gizemli görüntüye sahip iri bir nesne verir ve esnafa göstermesini, en sonunda da kuyumcuya göstermesini fakat satmadan geri gelmesini söyler.
İlk önce gösterdiği Bakkal, parlak bir boncuğa benzettiği nesneyi eline alır; evirir çevirir; sonra 1 lira teklif eder. Sonra gittiği manifaturacı, parlak bir taşa benzettiği nesneye beş lira vermeye razı olur. Üçüncüsünde gittiği semerci, “Bu, benim semerlere iyi süs olur. Buna on lira veririm.”der. En son gittiği kuyumcu, yerinden fırlar. “Bu kadar değerli bir pırlantayı, mücevheri nereden buldun?” diye hayretle bağırır. “Ne istiyorsan veririm.” Öğrenci, “Hayır veremem.” diye taşı almak için uzanınca kuyumcu yalvarmaya başlar: “Ne olur bunu bana satın. Dükkânımı, evimi, hatta arsalarımı vereyim.” der.
Bilge durumu şöyle açıklar: “Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar ve o değerini bilenin yanında kıymetlidir.” Her insanın hayatında varlığını ve değerini bilen, hisseden, fark eden kuyumcular mutlaka olmalıdır.

Fark ettik ki, İstanbul başta olmak üzere ‘engelli’ etiketiyle örtülmüş, ulusal ve uluslararası çapta pek çok cevher sahibi arkadaşlarımız var. Bu cevher sahipleri aynı şehirde bile olsalar aynı mekanda bulunma ihtimalleri çok az. Cevher sahiplerinin birbirlerinin cevherlerinden faydalanmaları, kendilerininkini ortaya koymaları, başkalarının onları tanımaları, onların başkalarını tanımaları için şimdilik İstanbul’da bir ortam meydana getirmeye çalıştık. Son derece sade bir ortamda buluşuyoruz.

Her hafta bir değerli konuğumuz oluyor. Konuşma öncesi, sonrası veya konuşma esnasında birbirimizden faydalanmaya çalışıyoruz. Mekan ulaşımı kolay ve bilindik, Tophane Engelliler Merkezi. İkram çay-simit-peynir.
Başka cevherlerle tanışmak, buluşmak ve paylaşmak isteyen tüm cevher sahiplerini bekliyoruz.

Bu hafta 14 Aralık Perşembe saat 18:30 itibarıyla buluştuğumuzda konuğumuz önceki Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dr.Hilmi Güler. Kendisi de çok önemli bir cevher olan Sayın Güler, “Enerji ve Bölgesel Gelişmeler” hakkında konuşacak. Bu seviyede bir bakış ve birikim az bulunur. Buyrun, beraber istifade edelim.

Eğer her hafta konuk  ve konu bilgisi almayı, Cevher Sohbetleri’nin hatırlatılmasını isterseniz telefonunuzu ve isminizi la@lokmanayva.net mail adresi veya sms, whats app gibi yollarla bildirebilirsiniz.
Perşembe gün 18:30’da, Tophane Engelliler Merkezi’nde görüşmek üzere.