Türkiye Beyazay Derneği Suriye Komisyonu; 6 yıldan bu yana  ülkemizde misafir olan Suriyelilerin başta eğitim, sağlık, istihdam, sosyal uyum ve teknolojik destek sorunlarının çözümü yolunda uzmanların katılacağı Suriye Çalıştayı’nı Bağcılar Belediyesi işbirliği ile düzenliyor.

Suriyeli Engellilerin Türkiye Sistemlerine Uyumları Çalıştayı 25 Kasım Cumartesi günü Bağcılar Engelliler Sarayı’nda gerçekleştirilecektir. Ana oturum, peşinden 5 paralel oturum ve  sonuç oturumuyla tamamlanacak olan çalıştay da,başarı efsanesi olan görme engelli Maher’in Suriye’den gelip Türkiye’de evlenmesi ve üniversite eğitimine devam etmesi hikayesi ile Beyazay Genel Koordinasyon Kurulu Üyesi Gazeteci-Yazar  Sayın Ayşe Böhürler’in çektiği belgesel ve yazdığı kitabından süzülüp gelecek konuşması da yer alacaktır.

Eğitim Oturumu Önceki Bakanlarımızdan Sayın Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Sağlık Oturumu Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Kurucu Genel Müdürümüz ve Beyazay Genel Koor.Kurulu Üyesi Sayın Dr. Aylin Çiftçi, İstihdam Oturumu Emekli İŞKUR Başmüfettişi Sayın Raşit Uluğbey, Sosyal Uyum Oturumu ASP İstanbul İl Müdür Yard. ve Beyazay Genel Koor.Kurulu Üyesi Sayın Halis Kuralay, Destek Teknolojileri Oturumu Boğaziçi Üniv. GETEM Direktörü Sayın Dr. Engin Yılmaz Başkanlıklarında Olacaktır.

Bu Çalıştay’ın önemine dikkat çeken Bağcılar Belediyesi Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçede 50 binin üzerinde Suriyeli muhacirin barındığını belirtti. Çağırıcı, Çalıştay’ın, sorunların belirlenmesi ve kısa sürede çözüm bulunması konusunda büyük önem taşıdığını ifade etti.

Muhacirlere yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgi veren Çağırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Suriyeli çocukları okula kazandırdıklarını anlattı.

Yine engelliler için de önemli hizmetler sunduklarını kaydeden Çağırıcı, ‘’ ikametgâh belgesi olan Suriyeli engelli kardeşlerimiz, Engelliler Sarayımızdaki meslek kurslarından ve Rehabilitasyon Merkezimizden faydalanabiliyorlar. Engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak için bir çok projeyi hayata geçiriyoruz.’’ dedi.

Konu ile ilgili olarak Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “6 yıldan bu yana devam eden Suriye’deki iç savaşta Birleşmiş Milletlerin verilerine göre toplam 9 milyon insan evinden yurdundan edilmiş. 3 milyondan fazla insan ülkeyi terk edip başta ülkemizde olmak üzere mülteci olarak yaşam mücadelesi vermek zorunda bırakıldı. Sayısını kesin olarak bilememekle beraber bombalar ve patlamalar neticesinde yaralanmalar, uzuv kaybetmeleri ile sonuçlanan sakatlanmalar, yanıklar, hastalıklar ve yoksulluk gibi birçok sebeple engelli hale gelmiş yüzbinlerce kadın, genç ve çocuk var. Türkiye; Suriyeli engellilere de başka ülkeler ile mukayese edilemeyecek kadar güzel hizmet vermektedir. İhtiyaç ve imkanın buluşması için bilmediğimiz, duymadığımız sorunların öğrenilmesini ve sistemli bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Çalıştay sonunda ulusal ve uluslararası tecrübelerin ışığında dünya kamuoyuyla birlikte hayata geçireceğimiz bir eylem planı ve izleyeceğimiz bir yol haritası elde etmeyi hedefliyoruz. Beyazay’ın sorunlara yaklaşım; doğru anlayıp doğru çözerek dezavantajı avantaja dönüştürmektir” dedi.

Beyazay Suriye Komisyonu Başkanı Zehra Bayar, “Ülkemizde misafir olan Suriyelilerin büyük bir kesimi kadın ve çocuklardan oluşuyor. Burada doğan ve büyüme sürecini ülkemizde tamamlayan çocuk ve gençlerin bir kısmı Türkçe’yi de ailelerinden daha iyi konuşuyor. Çoğunluğu savaş bitse bile ülkelerine tekrardan geri dönmek istemiyor. Yapacağımız bu çalıştayda 6 yıldan bu yana yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkan başlıklar konunun uzmanları tarafından değerlendirmeye tabii tutulacaktır” dedi.