Türkiye Beyazay Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında savaş mağduru 30 engelli Suriyeli çocuk ve ailesi için Ayasofya ile Topkapı Sarayı’na gezi düzenledi.

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeliler unutamayacakları bir gün yaşadı. Ayasofya önünde toplanan 30 engelli Suriyeli çocuk ve ailesi önce Ayasofya Müzesi’ne ardından da Topkapı Saray’ını gezdiler.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkan Vekili Aylin ÇİFTÇİ ‘’ Bizim amacımız, devletimizin ağır yükünü bir nebze olsun hafifletebilmek. Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle birçok kişi ülkelerinden Türkiye’ye gelmek zorunda kaldılar ve savaş nedeniyle kimi gözünü kimi bacağını kaybetti.Türkiye Beyazay Derneği olarak bu kardeşlerimize kucak açmak ve destek olmak için çalışıyoruz.Düzenlemiş olduğumuz bu gezi de o çalışmaların açılış etkinliği olacak ‘’ dedi.

Tarihi Yarımada gezisinin ardından Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde Topkapı Sosyal Tesisleri’nde yemek yenildi ve gezi programı Suriyeli çocuklara verilen hediyelerle son buldu.