İsviçre’deki Türk Sivil Kuruluşları (STK) ,başkent Bern’de gerçekleştirilen gösteri sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan pankartı kınadı.

İsviçre Türk Toplumu (İTT), Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), İsviçre Türk Diyanet Vakfı (İTDV), Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Demeği (MÜSİAD), Türkiye Beyazay Derneği İsviçre Şubesi, Türk İsviçre Seyahat Acentaları (TİSAB) ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu miting alanında, terör örgütünün sembol ve simgelerini taşıyan pankartlar ile elebaşının resimlerinin açılması, İsviçre’de yaşayan Türk toplumunu telafisi mümkün olmayacak şekilde derinden üzmüştür. Yaşamakta olduğumuz İsviçre için utanç sebebi olarak algılanmıştır. Bizler yaşadığımız ülke olan İsviçre ile her ortamda gurur duyduk.Demokrasi, insan hakları ve şiddete karşı diyaloğun desteklenmesi değerlerini benimseyip tanıttık. Şiddeti  teşvik eden bu üslubun İsviçre makamlarınca engellenmemesi Türk toplumunda korku ve endişeye sebep olmuştur. PKK terör örgütünün bu tür gösterilerinin artık ‘barışçıl gösteri’ niteliği taşımadığı açıkça görülmektedir. Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu skandal olayla ilgili İsviçre makamlarından beklentimiz, suç teşkil eden bu tür eylemlerin tespit edilerek hukuki gereğinin yapılması, adalet önüne çıkartılması ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalarıdır. Ayrıca bundan sonra bu ve buna benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını Türk Toplumu olarak arzu ediyoruz”.