Engelli vatandaşlar çok uzun yıllar boyunca en doğal vatandaşlık hakları olan oy verme haklarını çoğu kez kullanamadılar. Oysa ülkeler verilen oylarla şekilleniyorlar. Engelliler oy veremeyince siyasi ağırlıkları da oluşmadı. Bu referandum engelliler için şimdiye kadar ulaşılan en iyi şartlara sahip.

1.    Oy kullanma yerlerine ulaşma zorluğu çeken hastalar, engelliler T.C. Sağlık Bakanlığı 444 38 33 numarasını arayıp götürülmeyi talep edebilecekleri gibi, belediyelerin, Partilerin bu konudaki hizmetlerinden faydalanabilirler.
2.    Oy kullanacakları sandıklar engellilerin en kolay erişebilecekleri şekilde binaların uygun yerlerinde olacak. Olmazsa bile lütfen geri dönmesinler. Oradakilerden, kendilerini götüren görevlilerden yardım isteyerek oy kullanma yerlerine ulaşsınlar.
3.    Görme engelliler bu referandumda ilk defa gizli oy kullanabilecekler. Gizli oy kullanmak için Engelsiz Erişim Derneği’nin hazırladığı şablonlar bulunmakta. Bu şablonları isteyenler Türkiye Beyazay Derneği’nin şubelerinden alabilecekleri gibi kendileri de yapabilirler. Ölçüleri www.beyazay.org.tr  adresinde yer almaktadır.
4.    Görme engelli vatandaşlar isterlerse bir başkasıyla da oy kullanabilirler. Bazen Sandık görevlileri görme engelliler adına kendilerinin kullanmaları gerektiğini iddia ediyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Görme engelli vatandaş kimle isterse onunla kullanır.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Sekreteri Hayri Köse konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gelişen ve şekillenen ülkemizde engellilerin toplumsal konumlarının daha iyi yerlerde olması gerekir. Engelli vatandaşlarımız da en demokratik hakları olan ve Türkiye için görevleri olan referandumda oy kullanmalılar. Ülkemizdeki mevcut şartlarımız bizim arzu ettiğimizin çok altında. Daha iyisini, daha çabuk istiyoruz. Türkiye’nin hızlı gelişeceğini varsayarak Beyazay 2023 Vizyonu’nu hazırladık. Bunun yolu da referandumdur.” dedi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN OY ŞABLONU NASIL YAPILIR?

Beyaz bir karton kağıt 34 cm uzunluğunda ve 7,5 cm eninde kesilir. Kesilen 34 cm uzunluğundaki parça tam ortadan(17 cm olacak şekilde) ikiye katlanır.Üstte kalan 17 cm’lik bölüme 2 adet çerçeve açılır. iki çerçeve arasında 1cm’lik alan kalacak  şekilde çerçeveler, yükseklik 5 cm ve eni 6,5 cm boyutlarında olacak şekilde kesilmelidir.Katlama işleminin yapıldığı kısım sol tarafa gelecek şekilde şablon tutulduğunda, şablonun sol tarafı EVET, sağ tarafı ise HAYIR oyu içindir.