Engellilere yönelik hizmet veren TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ, Avrupa’da benzer alanda faaliyet gösteren EUKOBA ( Avrupa Erişilebilirlik Yetki Merkezi ) ile bir ortaklık anlaşması yaparak Erişilebilirlik Sertifika Projesini başlattı. Bağcılar Belediye Başkanlığı Engelliler Sarayı’nda 27 kursiyere eğitim verildi.

Kurs aynı zamanda uygulamalı olarak yürütüldü. Bu bölümde öğrencilere kendilerini engelli gibi hissettiren özel kıyafetler giydirildi. Eğitimler sırasında öğrenciler özel kıyafetlerle kendilerini felçli, görme engelli, işitme engelli gibi hissederek mekanların engellilere uygunluğunu incelemiş oldular.

Bağcılar Belediyesi’nin desteği ile TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ ve EUKOBA ( Avrupa erişilebilirlik Yetki Merkezi ) arasında  yapılan ortak çalışma ile ülkemizde  İLK KEZ ‘’  Erişilebilirlik Kalite Sertifikalandırma ‘’  çalışmasında görev alabilecek kişiler yetiştirilmiş olacak.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman AYVA da şehirde engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı projelerinin önemine dikkat çekti. Engelli rampalarının standartlara uygun olması gerektiğini kaydeden AYVA, “Engelli rampaları engellilerin dış dünya ile bağlantısını sağlıyor. Bu sebeple standartlara uygun olması gerekiyor. Onların bir şekilde yaşamını kolaylaştırıyor. ” diye konuştu. Erişilebilirlik Sertifika çalışmalarını Almanya’dan gelen bir ekiple yürüttüklerini de kaydeden Ayva, hocalar tarafından verilen eğitim sonrasında kursiyerlerin bir mekanınveya merkezin engelliler için erişilebilir olup olmadığını belirlenen kriterlere göre değerlendireceklerini ve bu kapsamda belgelendirme yapabileceklerini belirterek, “Örneğin engelli rampaları ülkemizde müteahhitlerin bakış açısına göre değişiyor. Oysa Avrupa’da gelişmiş ülkelerin tamamında aynı standartta oluyor. Amacımız ülkemizde de aynı standardı sağlamak.”  şeklinde konuştu.