Türkiye Beyazay Derneği ve Marmara Üniversitesi  tarafından ‘’ Engelsiz Sağlık ‘’ sloganıyla yürütülen proje kapsamında ‘ İşaret Dili ‘ öğrenen 61 öğrenci İstanbul’daki hastanelerde görev yapmaya başladı.

Marmara Üniversitesi  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuran Akyurt, “Engelsiz Sağlık” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, “İşitme engelli hastalarımıza işaret dili öğrenerek Radyoloji ünitelerinde inceleme esnası ve sonrasında onlara yardım edebilmek ve işaret diliyle iletişime geçmek projenin esasıdır.” dedi.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Bu çok temel bir mesele. Bir işitme engelli doktora gidiyor. İğne yapılması lazım ya da tansiyonuna bakılacak, şeker ve kan tahlili yapılacak. Bunu yapacak kişi işitme engelli hastaya nasıl davranacak. Yani kolunu aç, parmağını uzat diyecek. Bunu söyleyemiyor. Karşıdaki de onun söylediğini anlamıyor. O yüzden bu temel sorunu çözmek için Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu’ndan bize anlayış gösterdiler. Öğrencilerimiz de çok büyük ilgi gösterdi.’’ Dedi.