T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Gençlik ve Spor, Aile ve Sosyal Politikalar ile Milli Eğitim Bakanlıklarının katkılarıyla, Türkiye Beyazay Derneği’nin koordinesinde başlatılan “Aşmak İçin Hareket” kampanyası kapsamında Elazığ Çimento Fabrikası Sosyal Tesisi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Etkinliğe, Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Türkiye Beyazay Derneği Elazığ Şube Başkanı Naci Demirpolat, Çimento Fabrikası Genel Müdürü Yasin Sarıçamlık, Türkiye Beyazay Derneği üyeleri, kamu kurum temsilcileri ile engelliler ve aileleri katıldı.

Bütün insanlar aynı olsaydı birbirlerinden öğrenecek hiçbir şeyin olmayacağını belirten Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Farklılıklarımızı neden sınırlı tutalım, daha farklı insanlarla neden bir arada olmayalım. İnsanlar, görme engelli birisiyle konuşurken görme ile ilgili cümle kuramıyorum, seni üzmekten korkuyorum, diyorlar. Biz neden birbirimizden kaçmak yerine birbirimizle tanışmayı, buluşmayı, kaynaşmayı tercih etmiyoruz. Neden birbirimizden kaçıyoruz. Engelsiz arkadaşların kafalarındaki engelleri kaldırıp, engellilerle tanışıp onları anlaması lazım. İnsanlar tanıyabildiği insanlar kadar bir toplum oluşturabilirler.” Dedi.