Engelli Bireylerin “Hakim” ve “Savcı” Olma Engeli Kalkıyor

5. Yargı paketinin görüşmeleri esnasında verilen önergeyle kanundaki, Madde 16 – 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 8. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde yer alan “Alışılmışın dışında, çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi engeli bulunmamak.” ibareleri verilen bir önergeyle ilave madde eklenerek kanun, metninden  çıkarıldı. Önerge verildi ve siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildi. Yapılan değişiklikle hakim ve savcı olmakla ilgili nitelik kriterlerinde hiçbir değişiklik yapılmadı. Engelliler de diğer engelsiz adaylar gibi sınavları geçmek zorundalar. Yapılan değişiklik, nitelikli olan hakim ve savcı olabilecek engellilere karşı bir ayrımcı uygulamaya yol açıyordu ve o ayrımcı uygulamaya sebep olan hüküm, kanun metninden çıkarılmış oldu.

Bu değişikliğin yapılması için çalışmalar yürüten Ak Parti İstanbul Milletvekili  Serkan Bayram, değişiklikten dolayı duyduğu sevinci dostlarıyla paylaştı. “İnşallah büyükelçi ve valiğin de önü en kısa zamanda açılır.” diye beklentilerini paylaştı.

Beyazay Genel Başkanı Lokman Ayva, “Türkiye gibi insanı merkeze alan bir medeniyetin temsilcisi olan ülkeye ve aziz milletimize böyle ayrımcı uygulamalar hiç yakışmıyordu. Bu değişikliği yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne şükranlarımızı sunuyoruz. Milletvekillerimiz, gerçekten milletvekilidirler ve hepimizi temsil etmektedirler. Bu değişiklikten dolayı çocukları ve torunlarına insanlık namına yaptıkları bir hizmet ve başarı olarak miras bırakabilirler.
Yapılan değişiklik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra yürürlüğe girecek ve sonrasında tüm engellilerin dikkati, yapılacak ilk hakim ve savcı alımlarında olacaktır.”