Mobile
Hakkimizda

HAKKIMIZDA » Tarihçe

Türkiye Beyazay Derneği'nin temelleri 1 Kasım 1988 tarihinde İstanbul’da atıldı. Amaçları kendilerini geliştirmek, değerlerini güçlendirmek ve bildiklerini az çok demeden başkalarına aktarmak olan bir grup görme engelli genç tarafından kurulan dernek, önceleri tüzel kişiliği olmayan bir çalışma grubu olarak faaliyetlerini sürdürdü. İlk zamanlarda ortaklaşa kitap okuma, film izleme, yazarlarla söyleşiler tertip etme, piknik ve gezi organizasyonları şeklinde gerçekleşen etkinliklere her geçen gün katılımın artması ve ihtiyaçların farklılaşması ile birlikte tüzel yapılanma ihtiyacı kaçınılmaz oldu.
 
7 Mart 1992 yılında Beyazay Çalışma Grubu, tüzel kimliğine kavuşarak Beyazay Görme Engelliler Derneği adını aldı. Yasal sürecin tamamlanması ile birlikte engellilere yönelik faaliyetler de hızlandı. Kütüphane ve sosyal etkinliklerinin yanı sıra gönüllü öğretmenlerle İngilizce ve üniversiteye hazırlık kursları, o zamanki adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumuyla ortaklaşa çorap üretimi kursu, müftülükle Kur’an Kursu çalışmaları yapıldı.
 
Engellilerin eğitim alanındaki eksikliklerinin farkında olan Beyazay, 1 Eylül 1992’de Türkiye’de ilk defa görme engellilere yönelik bilgisayar laboratuarını açtı. Kurs, görme engellilerden çok yoğun bir ilgi gördü. Kurs sonucunda yüzlerce engelli bilişim dünyası ile tanıştı.
 
Engelliler sahasındaki entelektüel birikimin kamuoyuna aktarılması gereğine inanan Beyazay, bu amaca hizmet edecek farklı çalışmalara da ön ayak oldu. Bu bağlamda görme engelliler için hazırlanan “Karanlıktan Aydınlığa Adım” adlı kaset dergi ve Beyazay Dergisi yayın hayatına başladı. İki aylık periyotlar halinde yayınlanan dergiler ve çeşitli radyolarda yapılan programlar engellilerle kamuoyu arasında önemli bir köprü görevini üstlendi.
 
2007 yılında Beyazay, kamu yararına çalışan dernek statüsüne kavuşması ile birlikte köklü bir değişim sürecini de başlatmış oldu. Derneğin ismi Türkiye Beyazay Derneği olarak değiştirildi. Hedef kitlesine görme engellilerin yanı sıra tüm engel grubunu da katarak hizmet alanını genişletti.
 
Yaptığı faaliyetlerle engelliler tarafından büyük beğeni toplayan Beyazay, İstanbul sınırlarını aşarak Anadolu’daki engellilerin de umut ışığı oldu. Kısa sürede hızla büyüyen Beyazay; Antalya, İzmir, Erzurum, Sivas ve Ankara’da birbiri ardına şubeler açmaya başladı. Bugün faaliyette olan Türkiye genelinde 72, yurtdışında 5 şubesi ile Beyazay, ülkemizde yaşayan engelliler için olduğu kadar ülke sınırları dışında da yardım bekleyen engellilerin yaşam kaynağı oldu.
 
Beyazay; Online Eğitim İle Engelleri Aşıyoruz, Birlikte Yürüyoruz, Eğitim Her Engeli Aşar, Körlüğün Geleceği, Sınır Tanımayan Engelliler Turkuaz, Aydınlan Aydınlat, Engelli Kariyeri, ee - Ticaret, Mobilişi(ti)m projelerini hayata geçirdi. Değişen şartlara paralel olarak yurt genelinde yürüttüğü projelerin yanı sıra, AB kapsamında uluslararası proje çalışmalarını da faaliyetleri arasına katmış bulunmaktadır.
 
Hedeflerini her geçen gün biraz daha büyüten Beyazay, sınır aşan hizmetleri ile Kosova ve Tataristan’daki engellilerin de umut ışığı oldu. Buralarda yaşayan engellilere malzeme ve eğitim desteği sağlayan Beyazay, hizmette sınır yoktur anlayışı ile yurtdışında şube açma çalışmalarına da devam etmekte. Dünya çapında faaliyet gösteren bir organizasyon olma yolunda ilerleyen Beyazay, ürettiği ve hayata geçirdiği projelerle engellilerin umut kaynağı olmak, eğitim ve yaşam kalitelerini yükseltmek için çalışıyor.