Mobile
BASINDA BEYAZAY

BASIN ODASI » HABERLER » Katıldığımız Etkinlikler

« Geri

Engelliler için Asya'da süreç başlıyorAPA ; Asya Parlamenterler Meclisi Asya'daki 42 ülkenin parlametolarının seçtiği üyelerden oluşan bir parlamento  olup Türkiye, Rusya, Çin, Hindistan, Pakitan, Bangladeş, Endonezya, Japonya gibi 42 ülke üye durumdadır. Bunların nüfuslarının toplamı dünya nüfusunun üçte ikisinden fazladır.
 
Asya Parlamenterler Asamblesi Genel Kurul toplantı hazırlıkları için Türkiye'ye gelen APA Genel Sekreteri Dr.Reza Majidi,Genel Sekreter Yardımcısı Ali Khorram  ve APA Türk Grubu başkanı Burhan Kayatürk Beyazay Başkanı Lokman Ayva'yı kabul ettiler. Kabulde engellilerle ilgili Asya değerleri gündeme geldi. Engelliler alanında APA'nın bir çalışma başlatması prensip olarak kabul edildi.
 
Yapılan toplantıya ilişkin Beyazay Başkanı Lokman Ayva şu açıklamalarda bulundu.
'Geçtiğimiz aylarda APA'nın başkanlık seçimleri yapıldı. Son aşamada 2 aday kaldı. Biri Türkiye diğeri Çin. Türkiye delegasyon başkanı Burhan Kayatürk Bey APA'nın başkanı seçildi. Burhan Bey'le Afyon'da konuştuk. Engelliler konusunda birşeyler yapmayı hayal ettik. APA'nın ilk toplantısı 22-25 Kasım arası İstanbul'da. Yani 42 ülkenin parlamenterleri o günlerde İstanbul'da olacak. Vakit çok geç olmasına rağmen şansımızı denemek istedik. Hazırlık toplantıları için APA Genel Sekreteri ve Yardımcıları bugün İstanbul'a geldiler. Bu tür kuruluşlarda en önemli organ Genel Sekreterliktir. Neredeyse sürecin tamamını bu yetkililer belirler. Konumuzu açmak üzere Burhan Bey beni de toplantıya gayri-resmi olarak çağırdı. Çok önemli ve güzel bir toplantı oldu. İstanbul toplantılarında gündeme getirme kararı verildi. Türkiye'nin önderliğinde bütün Asya. toplumlarına yönelik, kapsamlı bir çalışma yapmayı prensip olarak kararlaştırdılar.
 
Hatıranırsa Diyarbakır'da 2023 Vizyonumuzu belirlemiş ve açıklamıştık. Şimdi 2023 vizyonumuzu Allah'ın izniyle Asya'nın vizyonu haline getireceğiz. Beyazay ailesi olarak ülkemize, Asya'ya, belki yarın bütün insanlığa katkı yapmanın mutluluğunu yaşayacağız. Yaşam dediğiniz nedir ki! Şu insanlığın bir zerre daha az acı çekmesine katkı yapmaktır belki de. İnşallah insanlar daha az dışlandığında, daha az ayrımcılığa uğradıklarında, daha çok imkan, fırsat bulduklarında, daha iyi ânlar yaşadıklarında, kendilerini daha çok onurlu hissettiklerinde şüphemiz olmasın diyebiliriz..'