Mobile
BASINDA BEYAZAY

BASIN ODASI » HABERLER » Katıldığımız Etkinlikler

« Geri

AYM’DEN BAŞVURUMA RET/ KABUL / SKANDAL MI?AYM’DEN BAŞVURUMA RET/ KABUL / SKANDAL MI?
 
     Körler gizli oy kullanamıyor. Daha doğrusu kendine gizli başkasına açık  oy kullanmak durumunda kalıyor. Körlerin gizli oy kullanmaları kanunla engellendiğinde YSK’nın da birşey yapamaması üzerine AYM’ye bireysel başvurdum ama gelin görün ki AYM sistemi topluca dağıldı. İnanmıyorsanız kendi sitesinden buyrun okuyun : http://www.kararlaryeni.anayasa.gov.tr/Content/pdfkarar/2014-19301.pdf

 
     Anayasamız gizli ve serbest oy kullanmayı kesin olarak belirlemiş.(Madde 67) Buna karşılık ben doğmadan önce çıkmış kanun da körlerin başkasının yardımıyla oy kullandırılacağını hükme bağlamış.(Kanun-298/93/2) Çok şey istemedim. “Bu hüküm iptal edilsin de YSK rahat hareket edebilsin.Zaten tedbirleri almakla yükümlü. Apaçık kanun hükmü varken onun dışına çıkamıyor.” dedim. Bu durumda siz olsanız şunlardan birini demez misiniz?
1.       “Yok kardeşim kanun hükmü doğrudur, sen de mağdur olmuyorsun, başvurunu reddediyorum.”
2.       “Evet, kardeşim sen mağdur olmuşsun. Bu hükmü iptal ediyorum sen de tüm körler de kurtulun.”
3.       “Bak, hukuk yollarını tüketmemişsin, tüket de öyle gel.”
     Peki AYM ne diyor? “Haklısın mağdur olmuşsun,YSK açık hükmü görmesin, idare etsin, YSK kararları denetimim dışında ama bana gelmeden bir uğrasaydın, başvurunu da reddediyorum ve hükmü de iptal etmiyorum.”
 
     AYM’nin başvuruma ret kararının gerekçesini okurken aklımdan şüphe ettim. Kendi kendini yalanlayan gerekçelerle doldurmuş. Anlıyorum, adaletten ziyade reddetmek için uğraşmış ama bari bunu “Kör göze parmak” şeklinde yapmasaydı ve kaosa davetiye çıkarmasaydı.
Sonuçları:
1.       YSK bu kararı ciddiye alırsa kanunlarda belirtilen hükümleri dikkate almadan karar verebilir. İşte bu kaos demektir.
2.       Türkiye hukuk sistemi bu kararı ciddiye alırsa YSK kararları artık denetime tâbi.
3.       Eğer kamuoyu bu kararı ciddiye alırsa her parti körler için “sadece kendine oy vermeyi sağlayacak” şablonları yakında piyasaya sürer.
4.       Eğer ben bu kararı ciddiye alır, çözüm için beklersem, daha çok beklerim.
     Anlaşılıyor ki kendi hukuk sistemimiz bize bir çözüm üretemedi. Ülkem adına, milletim adına, engelliler adına ve kendi adıma çok üzgünüm. Hayalimdeki ülkemde bunlar yoktu. Yazık, çok yazık. “Almanya’ya muhtaç ettin fakirlik beni beni” diye bir türkü vardı. Keşke beni de AİHM’e muhtaç etmeseydi bu zihniyet, bu sistem.
Kamuoyumuza ve basınımıza hürmetlerimle sunarım.